1.     „Ne féljetek azoktól, akik a testet megölik, de a lelket nem tudják megölni” (Mt 10, 28)
– Az erős hit kegyelme

Szent Máté evangéliumából

„Nézzétek, úgy küldelek titeket, mint bárányokat a farkasok közé! … Ne féljetek hát tőlük! Hiszen semmi sincs elrejtve, ami nyilvánosságra ne kerülne, s olyan titok sincs, ami ki ne tudódnék. Amit sötétben mondok nektek, azt mondjátok el fényes nappal, és amit a fületekbe súgnak, azt hirdessétek a háztetőkről! Ne féljetek azoktól, akik a testet megölik, a lelket azonban nem tudják megölni! Inkább attól féljetek, aki a kárhozatba vetve a testet is, a lelket is el tudja pusztítani! Ugye két verebet adnak egy filléren? S Atyátok tudta nélkül egy sem esik le a földre. Nektek minden szál hajatokat számontartják. Ne féljetek hát! Sokkal többet értek a verebeknél. Azokat, akik megvallanak engem az emberek előtt, én is megvallom majd mennyei Atyám előtt. De aki megtagad az emberek előtt, azt én is megtagadom mennyei Atyám előtt.

Ne gondoljátok, hogy békét jöttem hozni a földre. Nem békét jöttem hozni, hanem kardot. Azért jöttem, hogy szembeállítsam az embert apjával, a leányt anyjával, a menyet anyósával. Az embernek a tulajdon családja lesz az ellensége. Aki apját vagy anyját jobban szereti, mint engem, nem méltó hozzám, aki fiát vagy lányát jobban szereti, mint engem, nem méltó hozzám. Aki nem veszi vállára a keresztjét, s nem követ, nem méltó hozzám. Aki meg akarja találni életét, elveszíti; aki azonban elveszíti értem életét, az megtalálja.”

Magdi életéből

Magdi élete utolsó napján így szólt a Dolgozó Lányokhoz:

„Ne féljetek, a jó Isten velünk van. Testünket megölhetik, de lelkünket nem. Ezért vigyázzatok, hogy lelketek mindig tiszta maradjon! Ebben a percben élünk, a másikban meghalhatunk…

Ugye, lányok, nem félünk! Mi történhet? Legföljebb teljesül a vágyunk és eljutunk a jó Istenhez…

– Arról beszélt még – mondták el a lányok -, hogy végeredményben nem a földi élet a célunk, hanem hogy egyesüljünk a Mennyei Atyával.

Mint máskor, úgy most is természetes vidámsággal tudott beszélni halálosan komoly dolgokról. Mosolygása, tréfás ötletei nem hagyták el. Az egyik asszony – látva ezt a kiegyensúlyozott, derűs és emelkedett lelkületet – megállapította:

– Magdus, de erős a maga hite, hogy nem fél!

Azután előjött a szó, hogy veszélybe kerülhet tisztaságunk.

– Nem adjuk meg magunkat – mondta Magdi -, tisztán fogunk meghalni, ahogy éltünk. Igen, lányok, meghalunk… Én legalábbis meghalok. Isten veletek és velem! Imádkozzatok…”

Elmélkedés

Szent Máté evangéliuma beszámol róla, hogy Jézus tizenkét apostolt választ maga mellé, hogy hirdessék: közel van a Mennyek országa. De felkészíti őket a rájuk váró nehézségekre is, és arra hívja apostolait, hogy mindezek ellenére, az isteni kegyelemre hagyatkozva, tegyenek tanúságot Róla, és Isten Országáról. Ez fontosabb, mint a földi családjuk, életkörülményeik, melyekről le kell tudni mondaniuk a Mennyek Országáért, de közben tudniuk kell, hogy Isten gondviselése minden szál hajukat számontartja, és gondoskodik róluk.

Az Úr Jézus tanításában az Istennel való kapcsolatunk alapja az erős hit. Ennek egyik példája, amikor Jézus a vízen jár. Amikor Jézus a csodálatos kenyérszaporítás után hazaküldi a népet, tanítványait megkéri, hogy szálljanak bárkába és evezzenek át a túlsó partra. Ő maga felmegy egyedül a hegyre imádkozni, majd a vízen járva utánuk indul. A tanítványok megrémülnek, s azt gondolják, talán kísértetet látnak, és ennek próbájára Péter kéri, hogy ő is járhasson a vízen, ami meg is történik, de Péter az erős szél láttára megijedt és merülni kezdett. Ekkor Jézus kezét nyújtva kisegíti őt a vízből, majd kérdőre vonja: -Te kicsinyhitű, miért kételkedtél?

Magdi kevéssé vallásos családból származott. Édesanyja otthon tanította őket imádkozni, de templomba alig jártak a házimunkák miatt. Kisiskolás korában megtetszett neki a hittan, jelentkezett elsőáldozásra, majd pedig bérmálkozó is lett. Nagylányként pedig rendszeresen befogadta az Úr megtisztító kegyelmét a szentgyónásban, lelki vezetésre járt, s amikor csak tehette, szentáldozáshoz járult. Ezek voltak hitének nagy erőforrásai. Kamaszkorában, a tanyasi élet magányában nagyon sokat imádkozott, megérintette őt Isten jelenléte, jósága. „Milyen szép az élete annak, aki közel van Istenhez!” -mondta öccsének.

A fent idézett feljegyzésben Magda, Jézusnak a Szentírásban megőrzött tanításáról elmélkedik, melynek központi gondolata: „Ne féljetek azoktól, akik a testet megölik, de a lelket nem tudják megölni” (Mt 10, 28) Lelki olvasmányai és az elvégzett lelkigyakorlatok hatására megérett Magdiban az elhatározás, hogy egészen Istennek szentelje életét. A vágyott szerzetesi életre nem volt lehetősége, az Úr gondviselése világi apostolkodásra hívta meg. Arra, hogy az otthon, és a fűzfői Nitrokémia gyárban végzett kemény munka közben tegyen tanúságot hitéről. A plébánián is sokat segített lelkipásztorainak, naponta mély átéléssel vett részt a hajnali szentmisén, amelyre kerékpárral érkezett. A háború fenyegetései között is hitte: minden szál hajunkat számontartják. A veszélyes munkahelyen, a növekvő háborús fenyegetések között is bátor hittel, élő reménységgel, sugárzó Isten és emberszeretettel tett tanúságot az Istenhez tartozás szépségéről.

Az idézett szavak Magditól élete utolsó napján hangzottak el, amikor már valamely különös megérzés folytán tudta, hogy életét fogja adni Jézusért.

Ima erős hitért

Urunk Jézus Krisztus! Te azt mondottad tanítványaidnak: „Ne féljetek azoktól, akik a testet megölik, a lelket azonban nem tudják megölni.”

Köszönjük Neked Magdi erős hitét, a nehéz körülmények között is Beléd vetett élő reménységét, s mindhalálig való szeretetét Irántad! Köszönjük, hogy tanúságot tett családjában és a gyárban Rólad, a Hozzád való tartozás szépségéről! Hálát adunk, hogy Téged jobban szeretett mindennél és mindenkinél. Köszönjük, hogy mindennapi keresztjét fölvéve örömmel szolgált Neked! Sugározta a Te szereteted fényét, ahol csak megfordult. Köszönjük, hogy elveszítette életét Érted, hogy örökre megtalálja azt Nálad.

Urunk Jézus, te imádkoztál Péter apostolért, hogy meg ne fogyatkozzék a hite. Erősítsd meg a mi gyenge hitünket is! Add, hogy tanításodat tettekre váltsuk, és szolgálatodnak mindörökké örvendhessünk, aki élsz és uralkodol, mindörökkön örökké! Ámen.

Szűz Mária, tiszta szívek Királynője, Könyörögj érettünk!

2.     „Higgyétek, hogy mindazt, amiért imádkoztok, megkapjátok” (Mk 11, 24)
– A hittel végzett imádság

Szent Márk könyvéből

„Jézus így felelt: Higgyetek Istenben! Bizony mondom nektek, hogy aki azt mondja ennek a hegynek: Emelkedjél fel, és vesd magad a tengerbe! – és nem kételkedik szívében, hanem hiszi, hogy amit mond, az megtörténik, annak megadatik az. Ezért mondom nektek: higgyétek, hogy mindazt, amit imádságotokban kértek, megkapjátok, és megadatik nektek”

Magdi életéből

1.”Egy alkalommal szentséglátogatásairól beszélt Magdi Margitnak, kongreganista barátnőjének.

– Olyan jó szeretni az Istent. Úgy fölmelegszik az ember szíve. Ha néha módjában volt az üzemi lakótelepre menni, nem mulasztotta el, hogy be ne érjen szentséglátogatásra, hogy egyedül lehessen az Urral. Akkor sem zavartatta magát, ha mások is voltak a templomban, amikor szentséglátogatást végzett. Még a világiasabb érzelmű lányok is összesúgtak a templomban.

– Nézd, a Magda milyen szépen imádkozik.

Mozdulatlanul térdelt, becsukott szemmel, kissé mosolygós arcával egészen átszellemülve. Egyik lány megfigyelte azt is, ahogy Magdi elmélyedt imája közben; azt sem vette észre, hogy egy légy mászkál az arcán.

Elmélkedés

Az Úr Jézus gyakran visszavonult egy-egy szép hegytetőre egyedül imádkozni. Ekkor kapta meg az erőt a küldetéséhez, akkor választotta ki tanítványait, és hozta meg döntéseit. Tanítványait megtanította imádkozni, nekik adva a csodálatos Miatyánkot. De nemcsak az imádság szövegét tanította meg számukra, hanem azt is, hogy milyen lelkülettel kell az Atyához emelni lelküket. A hatékony ima legfontosabb ismérve Jézus szerint a hit. Az ima által „minden lehetséges annak, aki hisz”. Amennyire elszomorodik Jézus földijei hitetlenségén és tanítványai kicsinyhitűségén a veszélyek közepette, annyira megjutalmazza a római százados és a kánaáni asszony hitét. Jézus tanításában az imádság a szív készségét jelenti az Atya akaratának teljesítésére, nem csupán azt, hogy mondogatjuk: „Uram, Uram”. A tanítványok imádsága, melyet Mesterükkel közösségben végeznek, gyakran kitartó küzdelem és harc, s amíg imádságban virrasztanak, nem esnek kísértésbe. A gyermeki bizalom a szorongattatásban tétetik próbára, és abban is erősödik meg.

Szent Pál apostol arra tanít minket, hogy a Szentlélek segítségünkre siet az imádságban is.

Magdi istenkapcsolatát az erős hit és a rendszeres imádság táplálta. Naponta részt vett a hajnali szentmisén és szentáldozáshoz járult, bekapcsolódva Jézus imádásába, amit a Mennyei Atyának bemutat a szentmisében. Este ágyánál térdelve mondta imáit. A szemlélődő imára különös indíttatást érzett. Gyakran sétálgatott a természetben Isten nagyságát és szépségét szemlélve imádságos elmélkedésben, szentignáci lelkigyakorlatokon is gyakorolta ez elmélkedő és szemlélődő ima e formáit. Ha apostoli munkájában nem ért el eredményt, nem veszítette el kedvét, hanem hittel, kitartóan imádkozott az adott szándékra. Ha az megegyezett Isten akaratával, gyakran csodálatos módon elnyerte a várt kegyelmet.

Lánycsoportjának tagjaival közösen is imádkoztak jó szándékokra. A Dolgozó Lányok Szövetségébe gyűjtött munkáslányokért nagyon sokat tett. De a munka számára mindig elsősorban imádsággal átszőtt Isten szolgálat volt. A munkáslányok vezetői számára szervezett tanulmányi hét után írta: „Sokat gondolkodtam a Jankovich telepen hallottakról és rájöttem, hogy nem a lányok előtt kell sokat beszélni a jó Istenről, hanem fordítva.”

Magdi élete utolsó szavai Jézus utolsó szavaihoz hasonlóan az imádság sóhajtásai voltak: „Uram, Királyom, végy magadhoz!”

Fohász az imádság Lelkéért

Urunk Jézus Krisztus, az Élő Isten Fia! Hittel kérünk Téged, küldd el nekünk az imádság Lelkét!

Te azt tanítottad, hogy minden lehetséges annak, aki hisz; szavaidba vetett bizalommal, hittel kérjük most Tőled kegyelmeidet! Add meg kérünk, hogy beteljesedjék életünkben, amiért főpapi imádban imádkoztál: add, hogy mindig az Atya akaratának teljesítésén dolgozzunk, hogy Te bennünk élj, s mi Benned! Add, hogy egyre jobban viszont szeressünk Téged, aki életedet adtad értünk, barátaidért. Oltalmazz meg minket a gonosztól! Add, hogy munkánk, szolgálatunk, sőt egész életünk is imádsággá váljon!

Add, hogy a Szűzanya alázatos hitével imádkozzunk és magasztaljunk Téged!

Urunk, Jézus Krisztus, kérünk, tüzesítsd át szívünket Szentlelkeddel, amint az apostolokkal tetted az első pünkösdkor, hogy imádságban befogadjunk, s örömmel és a Lélek erejével hirdessük evangéliumodat, és tegyünk tanúságot Rólad a világban! Adj erőt imánknak, hogy elteljünk Szentlelkeddel, mint az apostolok, és bátran hirdethessük Igéidet!

Szűz Mária, tiszta szívek Királynője, Könyörögj érettünk!

3.     „Milyen szépnek teremtette Isten a világot!” (Bódi Mária Magdolna)
– A teremtett világ tisztelete

 A Zsoltárok könyvéből

„Téged illet a dicsőítés Sionban, Istenem, neked tesznek fogadalmakat. Te meghallgatod a kéréseket, ezért bűnével terhelten hozzád siet minden ember. Vétkeink ránk nehezednek, de te megbocsátod őket. Boldog, akit kiválasztasz és fölemelsz, hogy csarnokaidban lakjék. Eltelünk házad javaival, templomodnak szentségével. Igazságosságodban meghallgatsz minket, Istenünk, segítőnk, s megrendítő, fönséges jeleket adsz. Te vagy a föld határainak reménye, s reménysége a távoli partoknak. Te, aki erőddel megszilárdítod a hegyeket, te, aki hatalommal övezed magad. Te csendesíted el a tenger morajlását, hullámainak vészjósló zúgását. A népek háborognak; félelem fogja el azokat, akik a föld határain laknak. Jeleid láttán öröm tölti el kelet és nyugat kapuit. Meglátogattad a földet és megitattad, áldásod bőségével elárasztottad. Isten patakja tele van vízzel; jó termést adtál gabonából, s a földet is előkészítetted: barázdáit megöntözted, göröngyeit simára porlasztottad, esővel fellazítottad, és a sarjadó vetést megáldottad. Jóságod koszorújával koronáztad az évet, kocsid nyomában jólét jár és bőség; pezsdülnek a puszta legelői, a dombok vígságba öltöznek; a réteket nyájak lepik el, a völgyekben gabona hullámzik. Minden ujjong és dalol színed előtt!”

Magdi életéből

„Máma-pusztán, amikor nem dolgozott, nem is igen lehetett másképp látni, mint könyvvel a kezében kinn a puszta melletti nagy fák árnyékéban, vagy a kenesei magaspart szakadékos széleinél. Olyan jólesett ott olvasni a bokrok árnyékában, közben elgondolkozni az olvasottakról, elnézni Tihany kéklő dombjai felé. -Oda szeretnék eljutni… Látod, milyen szépnek teremtette Isten a világot! Milyen szép hazát adott nekünk, milyen szép vizet. -mondta öccsének.”

Elmélkedés

Urunk Jézus Krisztus gyakran ment a természetbe, hogy ott imádkozzék, például egy szép hegytetőre, mely a galileai tóra nézett, hogy apostoli munkája közben feltöltődjön, vagy az ősi olajfák hegyére, hogy szenvedésének előestjén megerősítést kérjen az Atyától. A hegyen való ima közben beszélgetett az égiekkel és a Mennyei Atyával. Gyakran beszélt a természet szépségéről: „Nézzétek a mezők liliomait! Mondom nektek, még Salamon sem volt dicsősége teljében úgy felöltözve, mint egy ezek közül.”Jézus a természet szépségeiben a Mennyei Atya gondviselésének művét látta. Gyakran időzött a galileai tónál, sőt bárkából is tanított, sokszor a természetből vett példákkal.

Ferenc pápa így vall:

„Isten írt egy csodaszép könyvet, melynek betűi a világon élő tömérdek teremtmény…Aki felismeri, hogy minden teremtmény saját létezésének himnuszát énekli, az boldogan él Isten szeretetében és reményében. A teremtésnek ez a szemlélése lehetővé teszi, hogy minden dolgon keresztül felfedezzünk egyfajta tanítást, amelyet Isten közölni akar velünk, mert a teremtés szemlélése a hívő számára egyúttal egy üzenet meghallgatása…Mondhatjuk, hogy a Szentírásban foglalt, szoros értelemben vett kinyilatkoztatás mellett isteni megnyilvánulás történik akkor is, amikor ragyog a nap és amikor leszáll az éj…. Az egész anyagi világ Isten szeretetnyelve, irántunk érzett mérhetetlen szeretetéről beszél. A talaj, a víz, a hegyek: minden Isten simogatása. Istenhez fűződő személyes barátságunk története mindig konkrét földrajzi térben zajlik.”

Az imádságról tartott katekézisében pedig így szól a Szent Ferenc nevét felvett pápa: „Elég feltekinteni a csillagos égre, szemlélni a naplementét vagy egy virágot, hogy lángra lobbantsuk a hálaadás szikráját”

Magdit gyönyörű természeti környezetbe helyezte az isteni Gondviselés, ahol nap-mint nap szemlélhette a Teremtő nagyságát és fölségét. Megcsodálhatta a teremtett világ szépségét: a szigligeti hegyek tövében csobogó patakot a dübörgő vízimalommal, a Balaton tükörsima vizét szélcsendben, a tó északi partjáról hirtelen lecsapó vihar haragoszöld színét a tajtékzó tavon, a titokzatos köveskáli kőtengert, vagy a kenesei löszfal felséges vonulatát az aranyló naplemente horizontjával a tó felett. Bizonyára az sem véletlen, hogy a Balatonfelvidéken épült egykor talán a világon a legtöbb kápolna és kolostor. Magdi szerette a természetet, a Balatont, a lovakat, a kutyákat. Kerékpárral járt, szívesen dolgozott a kertben, a mezőn, a szőlőben.

 A teremtő dicsőítése

Mennyei Atyánk! Hálát adunk Neked ezért a csodálatos világért, melyet teremtettél! Köszönjük, hogy az embert ebbe a bámulatos természeti környezetbe helyezted, hogy azt művelje és őrizze. Add, hogy tudjuk mindig megcsodálni műveidet, és azok szépségéért hálát adni! Add, hogy megértsük a természet törvényeit, melyeket Te írtál abba, s azokkal harmóniában tudjunk élni! Add, hogy megszívleljük azt a tanítást, amit a teremtett világ által adsz nekünk! Segíts, hogy munkánk ne rombolja, hanem építse a természeti környezetet, és védjük a teremtett világot, annak értékeit! Szolgáljon minden műved a Te dicsőségedre! Ámen.

Szűz Mária, tiszta szívek Királynője, Könyörögj érettünk!

4.     „Isten országa ugyanis… igazság, béke és öröm a Szentlélekben” (Róm 14, 17)
– „Az öröm misszionáriusa”

A Rómaiakhoz írt levélből

„Isten országa ugyanis… igazság, béke és öröm a Szentlélekben. Aki így szolgál Krisztusnak, az kedves Isten előtt, és elismert az emberek körében. Azokra a dolgokra törekedjünk tehát, amelyek a békét és egymás építését szolgálják!”

Magdi életéből

1.Az egyik későbbi DL-es lánya így emlékszik vissza az első találkozásra:

– Magdát már ismertem látásból a DL megalakulása előtt is. Az tetszett benne, hogy mindig ránk mosolygott, bár nem ismert még bennünket…. Elment kerékpárjával mellettünk, mi is ránéztünk, ő is ránk nézett és csak mosolygott. A mosolya fogott meg bennünket.

 Elmélkedés

Az Ószövetségi Szentírás tanítása szerint az igaz öröm Istentől van. Az újszövetségben maga Isten Fia jött el, hogy meghirdesse Országának örömhírét. Aki csak találkozott vele, örömöt kapott a szívébe: Erzsébet méhében repesett az örömtől a magzat, mert megérezte a Megváltó közeledését. Az angyalok a pásztoroknak Jézus születését nagy örömként hirdetik. A napkeleti bölcsek „igen nagy örömmel örültek”, amikor újra meglátták a csillagot, mely elvezette őket Betlehembe.

Az igazi öröm éppen ez: rátalálni Istenre és az Ő Országára. Jézus példabeszédeiben hasonlatosnak nevezi ezt annak az embernek Öröméhez, aki megtalálja elveszett juhát, vagy a földbe rejtett nagy kincset, vagy elveszettnek hitt pénzét. Ugyanígy örülnek a mennyben a megtérő bűnösöknek, s így örült az irgalmas atya a tékozló fia hazatérésén is. De öröm van a megtérő szívében is, mint Zakeuséban, aki befogadhatja Jézust a házába és a szívébe. Jézus szenvedése után azok a tanítványok is nagy örömöt tapasztalnak meg, akik újra találkozhatnak a Feltámadt Mesterrel. Jézus a nyolc boldogságban azt tanítja, hogy még a szenvedések és üldöztetések között is lehetünk boldogok, ha Istenért és az Ő országáért vállaljuk azokat, s minden körülmények között Isten lakozik a szívünkben.

Szent Pál apostol sokat ír a keresztény örömről. „A Lélek gyümölcse viszont: szeretet, öröm, békesség, türelem, kedvesség, jóság, hűség, szelídség, önmegtartóztatás.” Ennek egyik feltétele az apostol szerint a Lélek szerinti élet: „Akik Krisztus Jézushoz tartoznak, keresztre feszítették testüket szenvedélyeikkel és kívánságaikkal együtt.” A Tesszoliki híveket így buzdítja: „Legyetek derűsek. Imádkozzatok szüntelenül. Adjatok hálát mindenért, mert Isten ezt kívánja mindnyájatoktól Krisztus Jézusban.”A Filippieknek pedig azt tanítja, hogy az igazi öröm Isten közelségéből származik: „Örvendezzetek mindig az Úrban, mert az Úr közel van hozzánk…”

Ferenc pápa első, programadó apostoli buzdítása így kezdődik: „Az evangélium öröme betölti azok szívét és egész életét, akik találkoznak Jézussal. Akik engedik, hogy üdvözítse őket, azok megszabadulnak a bűntől, a szomorúságtól, a belső ürességtől és az elszigetelődéstől. Jézus Krisztussal mindig megszületik és újjászületik az öröm.” Az argentin pápa tanításában központi gondolat a keresztény öröm. Az életszentségről írt buzdításában például elmondja, hogy a ma is köztünk élő szentek egyik legfontosabb jellemzője az öröm és humorérzék. Az örömöt másokra is sugározzuk, az „öröm misszionáriusaivá” válva: „Ez egy csodálatos küldetés, hasonló Keresztelő Jánoséhoz: az embereket Krisztushoz irányítani – nem magunkhoz! –, hiszen ő az a cél, amely felé az ember örömet és boldogságot kereső szíve tart.” Pál apostolt követve mi is „az öröm misszionáriusai” lehetünk, ha kitartóan imádkozunk, szüntelenül hálát adunk Istennek, követjük a Lélek indításait, a jóra törekszünk, és kerüljük a rosszat…Ha életstílusunk ilyen lesz, akkor az örömhír beléphet sok ember otthonába, és segítségére lehet sok embernek és családnak, hogy újra felfedezzék: Jézusban van az üdvösség. Benne megtalálhatjuk azt a lelki békét és erőt, amellyel mindennap szembe tudunk nézni a különféle élethelyzetekkel, köztük a legnehezebbekkel is.”

Magdit olyan lányként írja le minden kortársa, aki, bár nem járt szórakozni, mai kifejezéssel élve „bulizni”, mégis vidámság, béke és öröm volt a szívében, s ez sugárzott arcáról. Tisztaságban élt, sokat dolgozott, de nem fásult bele, hiszen mindez szeretetből fakadt. Önmegtagadásaihoz nem vágott mogorva képet, mint a farizeusok. Magdi természetes, spontán, szívből jövő mosolya sokaknak felragyogtatta Isten arcát nemcsak a templomi imádáság közben, hanem a hétköznapokban is. Élete sugározta a nyolc boldogságot, az Istennel egyesült lét örömét.

 Az öröm misszionáriusainak imája

Mennyei Atyánk! Hálát adunk neked minden ajándékodért! A Te országod béke és öröm a Szentlélekben. Dicsőítünk Téged, hogy elküldted hozzánk Szent Fiadat a Te országod örömhírével! Hálát adunk, hogy nap-mint újra találkozhatunk Veled a szentmisében, Isteni Igédben és a közösség szolgálatában. A Veled való találkozástól öröm gyúl a szívünkben, és örömünket nem veheti el senki.

Hálát adunk életünkért, hitünkért, családunkért, munkánkért, hivatásunkért. Hálát adunk a gyönyörű teremtett világért, a természet csodáiért. Még nehézségeinkért is hálát adunk, hiszen azokat azért engedted meg életünkben, hogy nevelj minket általuk. Hála Neked, hogy Veled egyesülve hordozhatjuk életünk keresztjeit! Veled és Általad dicsőítjük a Mennyei Atyát, aki a kicsinyeknek nyilatkoztatja ki magát, s a szelíd és alázatos szívekben él.

Add, hogy mindig a te boldogító jelenlétedben éljünk, hogy tudjunk Benned örvendezni, hiszen te közel vagy hozzánk. Evangéliumod öröme töltse be szívünket mindenkor! Add, hogy a Tőled kapott békét és lelki jóságot sugározzunk embertársaink felé! Legyünk az öröm misszionáriusai!

Boldogságos Szűz Mária, Te elvitted Jézust Erzsébethez és Keresztelő Jánoshoz, s ők Jézus közelében az örömtől felujjongtak, ahogy te is örömmel magasztaltad mindezért a Magasságbelit!

Szűz Mária, örömünk oka, könyörögj érettünk!

5.     „Amit a legkisebbekkel tettetek, Velem tettétek.”
– A felebaráti szeretet

Szent Máté Evangéliumából

„Amikor eljön dicsőségében az Emberfia és vele minden angyal, helyet foglal fönséges trónján. Elébe gyűlnek mind a nemzetek, ő pedig különválasztja őket egymástól, ahogy a pásztor különválasztja a juhokat a kosoktól. A juhokat jobbjára állítja, a kosokat pedig baljára. Aztán így szól a király a jobbján állókhoz: Jöjjetek, Atyám áldottai, vegyétek birtokba a világ kezdetétől nektek készített országot! Éhes voltam, és adtatok ennem. Szomjas voltam, és adtatok innom. Idegen voltam, és befogadtatok. Nem volt ruhám, és felruháztatok. Beteg voltam, és meglátogattatok. Börtönben voltam, és fölkerestetek. Erre megkérdezik az igazak: Uram, mikor láttunk éhesen, hogy enned adtunk volna, vagy szomjasan, hogy innod adtunk volna? Mikor láttunk idegenként, hogy befogadtunk volna? Mikor láttunk betegen vagy börtönben, hogy meglátogathattunk volna? A király így felel: Bizony mondom nektek, amit e legkisebb testvéreim közül eggyel is tettetek, velem tettétek.

Magdi életéből

1.”Édesanyja nap-nap után gondosan összecsomagolta útravalóját. Mivel azonban Magdi tudta, hogy Bíró néni nehezen jut tejhez betegeskedő férje számára, heteken át nála hagyta fejadagját. Bíró néni semmiképpen sem akarta elfogadni, de ő tréfálkozva erősködött: – Csak fogadja el, Bíró néni, majd alkalom adtán visszaeszem… Hiába volt minden. Bíró néni reggelente ott találta Magdi fejporcióját lakása ajtaja előtt.”

Elmélkedés

Urunk, Jézus Krisztus, amerre járt jót tett. Sőt, a szegényekkel, rászorulókkal azonosította magát: „mindazt, amit a legkisebbekkel tettetek: velem tettétek” -mondta.

Ferenc pápa, Krisztus földi helytartója, talán latin-amerikai tapasztalataiból kiindulva, nagyon fontosnak tartja, hogy az Egyház nagy gondot fordítson a szegények, a rászorulók támogatására.

Magdi a felebaráti szeretet tekintetben is követte Mesterét, Jézust, gyakorolva az irgalmasság testi és lelki cselekedeteit. Támogatta a sokgyerekes családokat, ápolta a betegeket, segített az idősek gondozásában. Járvány idején még saját tej adagját is átadta egy betegnek, amit gyári munkásként immunerősítő védőitalként kapott. „A szomszédék kislányát így tanította Magdi az önfeláldozó szeretetre: – Inkább te ne egyél, de a szegényeknek mindig adj.” De nemcsak a testi egészségre volt gondja, hanem mindeközben tanúságot tett Isten szeretetéről is: „Bízzon a jó Istenben, majd megsegíti. Szívesen segítem magát” -mondta egyik pártfogoltjának, egy sokgyermekes családanyának.

Magdi minden korabeli beszámoló szerint született nevelő volt, különösen a gyerekek rajongtak érte. Kiváló érzékkel foglalkozott a gyerekekkel és fiatalokkal; szeretettel és tehetséggel vezette őket Isten útjaira.

Ima a Jó Pásztorhoz

Urunk Jézus, te szeretted a szegényt, a beteget, a kitaszítottat és a bűnöst, nem mentél el részvét nélkül semmiféle ínség mellett- ahogy a liturgia mondja. Te azt mondottad tanítványaidnak: amit a legkisebb testvéreim közül egynek tettetek azt Velem tettétek. Jó Pásztorunk, aki felkutatod és válladra veszed az elveszett bárányt és zöldellő legelőkre vezeted, segíts a te útjaidon járnunk, hogy mi is irgalmas szívűek legyünk, gyakoroljuk az irgalmasság tetteit és munkálkodjunk testvéreink üdvösségén, aki élsz és uralkodol, mindörökkön örökké, Ámen.

Szűz Mária, tiszta szívek Királynője, Könyörögj érettünk!

6.     „Ígérem, hogy az elvetett mag sokszoros termést hoz.” (Bódi Mária Magdolna)
– A munka szeretete

Szent Lukács Evangéliumából

„Amikor egyszer nagy tömeg vette körül és a városokból tömérdek nép zarándokolt hozzá, mondott egy példabeszédet: „Kiment a magvető, hogy elvesse a magot. Vetés közben néhány szem az út szélére esett. Eltaposták, és az ég madarai felcsipegették. Más szemek köves talajra hullottak. Kikeltek, de aztán elszáradtak, mert nem kaptak elég nedvességet. Ismét más szemek szúrós bogáncs közé hulltak. A szúrós bogáncsok velük együtt nőttek, és elfojtották őket. A többi mag jó földbe hullott, kikelt és százszoros termést hozott.” Amikor befejezte, fölemelte a hangját: „Akinek van füle a hallásra, az hallja meg!” Tanítványai megkérdezték, hogy mi a példabeszéd értelme. Így válaszolt: „Nektek megadatott, hogy megismerjétek az Isten országának titkait, de a többieknek csak a példabeszédek szólnak, hogy nézzenek, de ne lássanak, halljanak, de ne értsenek. Ez a példabeszéd értelme: A mag az Isten szava. Az útszélre hulló szemek azok, akik meghallgatják a tanítást, de aztán jön az ördög, kitépi szívükből, nehogy higgyenek és üdvözüljenek. A köves talajba hulló szemek azok, akik meghallgatják s örömmel fogadják a tanítást, de nem ver bennük gyökeret, így aztán a kísértés idején hűtlenné válnak. A szúrós bogáncs közé hulló szemek azok, akik meghallgatják, de később az élet gondjai, javai és élvezetei meggátolják őket fejlődésükben, ezért termést már nem hoznak. A jó földbe hulló szemek azok, akik tiszta és jó szívvel hallgatják a tanítást, meg is tartják és kitartásukkal gyümölcsöt teremnek.”

Magdi életéből

  1. „Még javában iskolába járt a kis Magdi, de már kezdett használható segítséget nyújtani az otthoni munkában – emlékezik az édesanyja. … Természetesnek tartotta, hogy ez az ő dolga. Mosogatott, varrt, kenyeret dagasztott. Jobb kezem volt, mindent rá lehetett bízni. Uradalmi földekre is együtt jártunk napszámba.

Elmélkedés

A Biblia első lapjai arról számolnak be, hogy Isten a paradicsomkertbe helyezte az első embert, hogy művelje és őrizze. A munka Isten tervei szerint hozzájárul az ember testi-lelki tökéletesedéséhez. Maga az Üdvözítő is szorgalmas munkával készült az egyszerű názáreti családi ácsműhelyükben a küldetésére, a kétkezi munkások életét is meg akarta tapasztalni. Nyilvános működésekor pedig éjt nappallá téve dolgozott Isten Országának megvalósulásán, gyógyította a betegeket, megszabadította a megszállottakat, hirdette az örömhírt. Üdvözítő munkájához segítőknek apostolokat választott, de elfogadta néhány szent asszony szolgálatát is.

Urunk Jézus igehirdetésében úgy mutatja be a Mennyei Atyát, mint aki „mindmáig munkálkodik, azért én is munkálkodom”. Más alkalommal szőlőműveshez hasonlítja, aki megmetszi és gondozza a szőlőt, hogy több termést hozzon. Amikor Jézus példabeszédeket mond Isten országáról, gyakran hivatkozik az emberi munkára: a pásztor, a földműves, az orvos, a magvető, a szolga, a halász, vagy a napszámos munkájára. Beszél az asszonyok különféle munkáiról is, a kenyérsütésről vagy a takarításról.

Magdi egyszerű, dolgos családba született. Hamar elsajátította a házimunkát, szívesen tevékenykedett otthon a háztartásban, a földeken. A gyárban a legszorgalmasabbak közé tartozott, akár a munkaasztalnál, akár a laborban. Szabad idejében ápolta a betegeket, segített a rászorulókon, példájával lánycsoportja tagjainak is átadta a munka szeretetét. Magdi nem kényszerűségből, hanem szívesen és örömmel dolgozott. Mindezt Isten nagyobb dicsőségére és alázattal, leginkább pedig szeretettel tette. Közben lelki életét sem hanyagolta el, és imádságait is elvégezte. 1944. utolsó estéjén ezt írta egy szentképre: „Édes Jézus! Ígérem, hogy az elvetett mag sokszoros termést hoz.”

Ima az Aratás Urához

Mennyei Atyánk! Te végtelen szeretetből megteremtetted a világot és szüntelenül munkálkodsz annak javán. Az idők teljességében elküldted hozzánk Szent Fiadat, hogy elhozza nekünk az Üdvösséget. Ő szorgalmas munkával készült küldetésére és fáradhatatlanul munkálkodott a Te Országod eljövetelén.

Urunk, Jézus, Te üdvözítő munkádhoz segítőket, apostolokat választottál, de elfogadtad néhány szent asszony szolgálatát is. Azt mondtad: „Az aratnivaló sok, de a munkás kevés, kérjétek hát az aratás urát, küldjön munkásokat aratásába.” Add, hogy mi is munkatársaid lehessünk a teremtés és az üdvösség nagy művének szolgálatában! Küldj sok munkást aratásodba!

Urunk, Jézus, Te a Mennyei Atya isteni munkálkodását a szőlőműveshez hasonlítod, aki megmetszi és gondozza a szőlőt, hogy több termést hozzon, vagy a magvetőhöz, aki jó magot vet földjébe. Azt tanítod, hogy tanulékony lélekkel kell fogadnunk a tanítást, hogy jó földbe hulljon az isteni Ige magja, s jó tettekre kell váltanunk tanításodat.

Urunk, Jézus, Magdival együtt ígérjük, hogy az általad elvetett mag sokszoros termést hoz életünkben! Ámen.

Szűz Mária, tiszta szívek Királynője, Könyörögj érettünk!

7.     „Itt a szívem!” (Bódi Mária Magdolna)
– A bűnbánat

 Szent Lukács Evangéliumából

„Aztán odaért Jerikóba és végigment rajta. Élt ott egy Zakeus nevű tehetős ember, a vámosok feje. Szerette volna látni Jézust szemtől szemben, de a tömeg miatt nem tudta, mert alacsony termetű volt. Így hát előrefutott, felmászott egy vadfügefára, hogy láthassa, mert arra kellett elhaladnia. Amikor Jézus odaért, felnézett és megszólította: „Zakeus, gyere le hamar! Ma a te házadban kell megszállnom.” Erre az gyorsan lemászott, és boldogan fogadta. Akik ezt látták, méltatlankodva megjegyezték, hogy bűnös emberhez tér be megpihenni. Zakeus azonban odaállt az Úr elé, és így szólt: „Íme, Uram, vagyonom felét a szegényeknek adom, és ha valakit valamiben megcsaltam, négyannyit adok helyette.” Jézus ezt felelte neki: „Ma üdvösség köszöntött erre a házra, hiszen ő is Ábrahám fia. Az Emberfia azért jött, hogy megkeresse és megmentse azt, ami elveszett.”

Magdi életéből

1.”Magdi olyan egyéniség volt, akiről az a vélemény, hogy „jó pofa”. A Szív újságot az üzemekben is árulta. „Itt a Szívem! Itt a Szívem” -kiabálta hamiskás mosollyal. Különös gondja volt, hogy az Istentől elrugaszkodottak is megvegyék. Mosolygott, kínálta az újságot, elkezdett velük beszélgetni, nem is tudtak neki ellenállni.”

Elmélkedés

Jézus e szavakkal kezdete nyilvános működését: „térjetek meg, és higgyetek az evangéliumban!”Isten irgalmasságát hozta el minden embernek. A szamariai asszonyt, aki több hamis párkapcsolatban is sodródott élete folyamán, az élő víz forrásaihoz vezette. A bűnös nőnek, aki egy farizeus házában a lábát csókolgatta, Isten megbocsátását nyújtotta. Mária Magdolnából hét ördögöt űzött ki, s megengedte, hogy tanítványa legyen, sőt, megbízta őt a feltámadás örömhírének elvitelével. Jézus elment a bűnösök házába is Isten Országát hirdetni: „Menjetek csak, és tanuljátok meg mit tesz az: irgalmasságot akarok és nem áldozatot. Nem azért jöttem, hogy az igazakat hívjam, hanem a bűnösöket.” Így jutott el az üdvösség örömhíre Zakeushoz is, a vámosok fejéhez, aki nemcsak bűnbánatot tartott, de az általa megkárosított embereknek önkéntes jóvátételt is nyújtott.

Magdi jól tudta: Isten kegyelmét csak akkor fogadhatja be, ha tiszta a szíve. Ezért gyakran megvizsgálta lelkiismeretét, és rendszeresen befogadta az Úr megtisztító kegyelmét a bűnbánat szentségében, valamint lelkivezetésre járt. Ebben igyekezett másokat is segíteni. A nehéz sorsú, gyakran megkísértett munkaszolgálatos lányok közül sokakat elvezetett a szentgyónáshoz és a szentáldozáshoz, különösen az elsőpénteki nagykilenced által. Védőszentjéhez, Mária Magdolnához hasonlóan ő is mindent megtett, hogy ellenálljon a gonosz léleknek és elszakadjon a bűnöktől, különösen azoktól, melyek környezetében jelen voltak, és egészen Jézusnak éljen. Nem volt ítélkező, hanem befogadta és gyakorolta az irgalmasságot.

 

Ima a szívből jövő bűnbánat kegyelméért

Urunk, Jézus Krisztus! Az élő Isten Fia! Mi hisszük, és tudjuk, hogy Te vagy az Isten szentje. Te azért jöttél, hogy mint Jó Pásztor megkeresd az elveszett bárányokat, és visszavezesd őket a dús legelőkre. Mindannyiunknak vannak bűneink. Töredelmesen megbánjuk életünk minden bűnét, és kérünk, bocsáss meg nekünk! Te azért vállaltad értünk a kereszthalál gyötrelmét, hogy a bűneink miatti lelki haláltól megments minket.

Köszönjük, hogy a keresztség által megváltásod kegyelmeinek részesei lehetünk, s megszenteled lelkünket. Köszönjük, hogy a szentgyónás által visszanyerhetjük lelkünk tisztaságát. Köszönjük, hogy az Oltáriszentség által Te magad költözöl a szívünkbe.

Kérünk, add meg nekünk mindig a szívből jövő, töredelmes bűnbánat kegyelmét! Add, hogy bízzunk végtelen irgalmasságodban, és mindig élni tudjunk irgalmasságod ajándékaival a bűnbánat szentségében! Add, hogy mi is irgalmas szívűek legyünk embertársaink iránt, és irgalmas Szívedhez tudjunk vezetni mennél több tévelygő és bűnös lelket! Add, hogy átélhessük megbocsátásod felszabadító örömét, s kegyelmedből egykor majd Veled lehessünk az örök boldogság honában, aki élsz és uralkodol, mindörökkön örökké, Ámen.

Szűz Mária, tiszta szívek Királynője, Könyörögj érettünk!

8.     „Boldogok a tiszta szívűek, mert meglátják az Istent.” (Mt 5,8)
– A tiszta szívűség

Szent Máté könyvéből

A tömeg láttára fölment a hegyre és leült. Tanítványai köréje gyűltek, ő pedig szólásra nyitotta ajkát. Így tanította őket:

„Boldogok a lélekben szegények, mert övék a mennyek országa. Boldogok, akik szomorúak, mert majd megvigasztalják őket. Boldogok a szelídek, mert övék lesz a föld. Boldogok, akik éhezik és szomjazzák az igazságot, mert majd eltelnek vele. Boldogok az irgalmasok, mert majd nekik is irgalmaznak. Boldogok a tiszta szívűek, mert meglátják az Istent. Boldogok a békességben élők, mert Isten fiainak hívják majd őket. Boldogok, akik üldözést szenvednek az igazságért, mert övék a mennyek országa. Boldogok vagytok, ha miattam gyaláznak és üldöznek benneteket és hazudozva minden rosszat rátok fognak énmiattam. Örüljetek és ujjongjatok, mert nagy lesz a mennyben a jutalmatok!”

Magdi életéből

„Magdinak … külső ártatlanságot sugárzó megjelenése, modora, szerénysége, tisztaságos lelkülete… a szűzi tisztaság egészen különleges fényét árasztotta mindenkire…

Egy alkalommal egy ifjú óriás állt elébe házassági szándékkal:

– Én tiszta leányt akarok feleségül venni – mondta.

– Honnan tudja, hogy én az vagyok? – kérdezte Magdi. – A szeméből látszik – szólt az őszinte elismerés.

Magdi leszerelte az ifjú nagy öntudatát, kedvesen és határozottan kosarat adott. Lányainak ezzel kapcsolatban megjegyezte:

– A fiúknak kellene tiszta leány feleségnek, de arra nem gondolnak, hogy mi őrzi meg a leányt tisztának… hogy az Úr Jézus maga ennek az egyetlen titka. Persze hogy nem értheti meg ezt az, aki sohasem küzdött tisztaságáért.”

Elmélkedés

Isten Fiának az vált tetszésére, hogy Szűzanyától szülessen és szűzi életet éljen itt a Földön. Jézus boldognak hirdette a tiszta szívűeket, mert -ahogy mondotta- ők meglátják az Istent. A tisztaság isteni fényét hozta el a gyakran bűnök éjszakájában botorkáló emberiségnek. Irgalommal telt szívvel tette ezt; elfogadta a bűnös nő bűnbánatát, és megbocsátotta bűneit.

Szent Pál apostol arra hív minket, hogy győzzük le a test és a világ minden csábítását, és teremjük a Lélek gyümölcseit, ami „öröm, békesség, türelem, kedvesség, jóság, hűség, szelídség (szerénység), önmegtartóztatás (tisztaság).”Az Úr a szívünk mélyét is szeretné megtisztítani a bűnös gondolatoktól, vágyaktól, érzelmektől.

Magdi nem élt ideális körülmények között. Szüleinek nem volt egyházi házassága, keresztszüleinek házasága problémáktól terhes volt. Tizennyolc éves korától egy nagy gyárban dolgozott, amit úgy jellemez akkori plébánosa, hogy ott „az erkölcstelenség hullámai hömpölyögtek felé.”Magdi Isten kegyelméből mégis érintetlen tudott maradni ettől, sőt nem félt apostolkodni a tisztaság terén. Korán Istennek ajánlotta életét. Az Ő igaz szeretete vonzotta. Tisztasági fogadalmat is tett. Szimpatikus, csinos és talpraesett lány volt, sok kérője akadt, némelyik neki is tetszett. De tudta: Isten az, aki az igaz szerelmet adja, és Ő neki más hivatást adott. Nemcsak testének, de szívének-lelkének tisztaságát is gondosan őrizte. Istenben megtapasztalhatta a tiszta lelkeknek ígért boldogságot és örömöt. Lénye sugározta Isten tiszta szeretetét, bárhol is járt: a templomban, otthon, a munkahelyen. Sugárzó egyénisége sokakat megérintett és elvezetett Istenhez.

Ima a Tiszta Szívek Királyához

Uram, Jézus, aki Szűzanyától születtél és szűzi életet éltél! Add, hogy a tiszta szívűeknek igért boldogság részese lehessek! Téged választalak szívem Királyának! Te Uralkodj fölötte, a te szereteted égjen benne, a te szenvedésed szítsa fel annak tüzét, a Te feltámadásod fénye ragyogja be azt!

Szabadítsd és tisztítsd meg azok szívét, akik bűnökben és vétkes vágyaik függőségében élnek! Add, hogy legyőzzük a sötétség minden cselekedetét, a test és a világ minden csábítását!

Isteni erőddel védelmezz meg a gonosz lélektől, add, hogy testem mindig a Szentlélek temploma legyen! A te szíved szeretete védjen meg engem a nem tőled jövő kapcsolatoktól és érzelmi kötődésektől, a hamis emberi játszmáktól. A te isteni parancsolataid útján akarok járni, így a gonosz lélek nem szerezhet hatalmat a szívem felett.

Uram, Jézus, tiszta szívek Királya! Add meg nekem a testi-lelki tisztaság ajándékát! A Te Szíved szeretetének tiszta fénye tükröződjön a lelkemben és sugározzon mindenkire, akivel találkozom! A Te tiszta fényed mécsese legyek ebben a világban!

Urunk Jézus! Te elhoztad a Mennyet a Földre, add, hogy már itt a földön megízlelhessük a mennyország előízét, és kegyelmedből megkezdhessük azt a tiszta életet, amit az Isten angyalai és a megváltott lelkek társaságában élhetünk majd egykor az örök boldogságban. Ámen.

Szűz Mária, tiszta szívek Királynője, Könyörögj érettünk!

9.     „Uram, Királyom, végy magadhoz!” (Bódi Mária Magdolna)
– Magdi életét áldozza Krisztusért

Szent János Evangéliumából

„Az az én parancsolatom, hogy úgy szeressétek egymást, ahogyan én szerettelek titeket. Nincs senkiben nagyobb szeretet annál, mint ha valaki életét adja barátaiért. Ti barátaim vagytok, ha azt teszitek, amit én parancsolok nektek. Többé nem mondalak titeket szolgáknak, mert a szolga nem tudja, mit tesz az ura. Titeket azonban barátaimnak mondalak, mert mindazt, amit hallottam az én Atyámtól, tudtul adtam nektek. Nem ti választottatok ki engem, hanem én választottalak ki titeket, és arra rendeltelek, hogy elmenjetek és gyümölcsöt teremjetek, és gyümölcsötök megmaradjon, hogy bármit kértek az Atyától az én nevemben, megadja nektek. Ezeket azért parancsolom nektek, hogy szeressétek egymást. Ha gyűlöl titeket a világ, tudjátok meg, hogy engem előbb gyűlölt, mint titeket. Ha a világból valók volnátok, a világ szeretné a magáét, de mivel nem a világból valók vagytok, hanem én választottalak ki titeket a világból, azért gyűlöl titeket a világ. Emlékezzetek arra az igére, amelyet én mondtam nektek: Nem nagyobb a szolga az uránál. Ha engem üldöztek, titeket is üldözni fognak, ha az én igémet megtartották, a teiteket is meg fogják tartani.”

Magdi életéből

„Magdi is fölment az udvarra. Eközben az óvóhely másik, azaz hátsó kijáratánál megjelent a katona, aki Magdit a bunkerbe vezérelte. Arca dühös volt… biztosan nagyon meglepte Magdi nem várt védekezése. …Amikor a katona megpillantotta Magdit az udvaron, azonnal lőtt. A második lövésnél Magdi két karját az égre emelte, majd összezárta, mint az akkori liturgiában a pap végezte a szentmisében.

-Uram, Királyom!… Végy magadhoz! -Ezek voltak utolsó szavai. Még vagy hat lövést kapott. Mindegyikre megingott, de állt…  Zsebében újra a rózsafüzért szorította. Az utolsó golyó is, mint a többi, a hátába fúródott, de ez a szívét találta el. Magdi arccal előre esett.”

Elmélkedés

Urunk Jézus megjövendölte tanítványainak, hogy ha Őt üldözték, tanítványait is üldözni fogják. De boldognak hirdette azokat, akiket az igazságért üldöznek, mert nagy lesz a jutalmuk a mennyben. Valóban, a Szentírás beszámol róla, hogy „az apostolok boldogan távoztak a főtanácsból, mert méltóknak bizonyulhattak, hogy Jézus nevéért gyalázatot szenvedjenek”

Jézus, az Isten Fia keresztáldozata által váltotta meg a világot. Jézus szeretetáldozatára készülve így tanítja követőit: „Aki nekem szolgál, az engem kövessen, s ahol én vagyok, ott lesz a szolgám is.”Elmondja, hogy nagyobb szeretete nincs annál, mint aki életét áldozza barátaiért. Jézus lelki nagyságát szemlélhetjük még igazságtalan halálraítélése és kivégzése közben is, hiszen imádkozik üldözőiért: „Atyám, bocsáss meg nekik, nem tudják, mit cselekszenek.”

Szent Pál apostol szerint Krisztus megengedi, hogy keresztáldozatához kapcsolódjunk lélekben felajánlva saját szenvedéseinket: „Örömmel szenvedek értetek, és testemben kiegészítem, ami Krisztus szenvedéséből hiányzik, testének, az Egyháznak javára.” Ha nekünk nem is a vértanúság fog jutni osztályrészül -vagyis, hogy hitünk és erkölcseink védelmében áldozzuk fel életünket-, de mindannyian szembesülünk azzal, hogy a hitünk melletti kiállás, vagy az életszentség útján való mindennapos kitartás áldozatokkal jár. Vajon meghozzuk-e ezeket a mindennapos áldozatokat?

Magdit kevéssé hívő környezet vette körül családjában, munkahelyén. Gyakran érte megjegyzés vallásossága miatt. Ő ezeket a mindennapos kis bántásokat békés lélekkel tűrte, de katolikus hitét talpraesetten megvédte, s imádkozott gúnyolóiért. Imáit az Úr nemegyszer az illető bűnbánatával, megtérésével jutalmazta.

Magdi bátran, hittel nézett az előtte álló nehézségekre. A közelgő háborús front hallatára elhatározta, hogy akár élete árán is megvédi Isten iránti szeretetből tett szüzességi fogadalmát és tisztaságát. Jézusnak ajánlotta fel életét, Benne élt, és Benne is akart meghalni. Ez mindennél fontosabb volt számára. Áldozatos halála áldozatos életének volt a megkoronázása. Sem élet, sem halál, sem nagyhatalmak hadserege, sem fenyegetődző katona, sem gyilkos golyó nem szakíthatta el őt Krisztus szeretetétől.

Jézus, megváltásunkért a kereszten függve mintegy végrendeletként gondoskodik tanítványáról és édesanyjáról: egymásra bízza őket. Ugyanezt teszi Magdi a halál torkában édesanyjával és egy ott meghúzódó menekült asszonnyal: megöleli őket, elköszön tőlük, és kéri, hogy vigyázzanak magukra.

Magdi földi életének utolsó óráiban lejegyzett szavaival kezdtük kilencedünket. Legutolsó sóhajtásával kimondott fohászával zárjuk most e kilenced elmélkedéseit. Jézus utolsó fohászából „Atyám, kezedbe ajánlom lelkemet” fakad Magdi utolsó könyörgése: „Uram, Királyom, végy magadhoz!” Élete legnehezebb, egyben döntő pillanatában is Jézussal volt egy a lelke, mintegy visszaimádkozva az ő utolsó fohászát, amit a Mennyei Atyához küldött. Krisztus Királyt szólítja, akinek ünnepén szüzességi fogadalmát letette. Senki és semmi nem tudta elszakítani őt Krisztus szeretetétől, mely oly nagy tűzzel égett szívében…

Ima Krisztushoz, a Vértanúk Királyához

Urunk, Jézus Krisztus, te megjövendölted tanítványaidnak: „Ha engem üldöztek, titeket is üldözni fognak, ha az én igémet megtartották, a tieteket is meg fogják tartani.”

Köszönöm Neked, hogy tanítványaid közé tartozhatok! Az apostolok boldogok voltak, amikor üldöztetést szenvedhettek Érted. Te megtanítottad nekünk a szeretettel meghozott áldozat fontosságát: Nincs nagyobb szeretete annál, mint aki életét adja barátaiért. Add kegyelmedet, hogy a hitünk miatt ért üldöztetéseket erős lélekkel viseljük! Add, hogy imádkozni tudjunk üldözőinkért, amint te is tetted a kereszten függve!

Köszönjük a kereszteket, melyeket megengedsz az életünkben! Add, hogy minden áldozatra készek legyünk, ha bűneink ellen kell küzdenünk!

Krisztus Királyunk, add, hogy Téged követve hordozzuk mindennapi keresztjeinket, hogy minden nehézség közt is a Tieid legyünk, és Téged szolgálva eljussunk egykor örök Országodba! Add, hogy az üdvözült lelkek győztes seregében állhassunk mi is királyi trónod előtt fehér ruhába öltözve, ahogy azt a Jelenések könyve leírja! Ott majd az élő vizek forrásához terelsz minket, nem éhezünk és nem szomjazunk többé, s letörölsz a szemünkről minden könnyet. Ott majd az angyalok imádatához társulhatunk, mondván: „Ámen, áldás, dicsőség, bölcsesség, hála, tisztelet, hatalom és erő a mi Istenünknek örökkön-örökké! Ámen.”

Szűz Mária, tiszta szívek Királynője, Könyörögj érettünk!

A Kilenced záró imádsága

 Urunk Jézus!

Hálát adunk Neked, hogy eljöttél közénk és szegény körülmények közt akartál élni munkás életet! Hálát adunk, hogy a kicsinyeknek és alázatosaknak nyilatkoztattad ki magad!

Hálát adunk neked Magdi életéért, tanúságtételéért, mindhalálig való hűségéért! Már gyermekszívét megérintetted, és nagy örömmel vett téged magához az Oltáriszentségben, s ettől kezdve egész életre szóló barátságot kötött Veled. Erős hittel ajándékoztad meg őt, s hittel végzett imádságait meghallgattad! Hálát adunk a teremtett világ csodálatos szépségeiért! A gyönyörű balatoni környezet, melybe Magdit helyezted, elbűvölték őt, s arra indították, hogy Téged dicsőítsen annak szépségéért. Fiatal munkás élete sok gyümölcsöt hozott, Irántad való szeretete a felebarátok iránti szeretetben és az apostolkodásban is kifejezést talált. A gyerekeket Tőled kapott sugárzó szeretettel és karizmatikus tehetséggel nevelte. Fáradhatatlanul dolgozott a gyárban és otthon, de mindezt arra használta, hogy a Te országodat építse és a lelkeket Hozzád vezesse. Békét és örömöt adtál a szívébe, amikor imádkozott, amikor dolgozott, sőt még az ellenséges környezetben is. Boldogság sugárzott arcáról mindig, mert tiszta volt a szíve, s aki csak rá nézett, meglátta szemében a Te arcod fényét.

Nyitott szívvel volt embertársai iránt, sokakat elvezetett Hozzád, lelkünk Jó Pásztorához. Hálát adunk, hogy meghívtad arra, hogy „sok Mária Magdolnát vezethessen hozzád.”

Urunk Jézus! Köszönjük, hogy elfogadtad Magdi életfelajánlását, és életáldozatát. Add, meg nekünk, ha az szent akaratoddal megegyezik, hogy Magdit a boldogok társaságában tisztelhessük, s példaképünk és közbenjárónk legyen szent színed előtt!

Add, hogy mi is mindig Benned éljünk, Téged örömmel és tiszta szívvel szolgáljunk, és semmi ne szakíthasson el minket a te szeretetedtől! Add, hogy egykor boldogító színed látásának örvendhessünk a megváltottak közösségében, a mennyei boldogságban! Ámen.